Ako volite biografije ljudi koji su uspeli da ostave trag za sobom i naprave promenu u svetu, naći ćete da je istoričar književnosti Džozef Kembel, poznavalac mitologije, mnogima pomogao. Njegovo veliko delo Heroj sa hiljadu lica mnogi savremeni poslovni idoli navode u spisku knjiga koje su im promenile živote.
Kembel je ovakvim tvrdnjama indirektno dokazao da su pravila po kojima funkcioniše život ista, pravila po kojima se stvara, radi, komunicira takođe su ista uvek bila i biće i to je jedan od razloga zbog koga ćete Kembela naći na policama tvoraca Facebook-a, Instagrama ili Microsoft-a.
Heroj sa hiljadu lica pdf
Download File: https://tinourl.com/2vHETV
Glavni likovi mitova i starih priča su heroji koji često imaju nadljudske sposobnosti i po pravilu prolaze iste faze na svojim putovanjima kroz život. U velikom pomenutom Kembelovom delu autor dokazuje postojanje mono mita, jedne univerzalne priče koja se kao potka provlači kroz svaki mit. To je u stvari priča o putovanju jednog heroja, njegovo traganje i zadatak.
Ovaj mono mit ima građu kruga, kako to primećuje Kembel. Na vrhu je poziv, ono što heroja izdvaja od ostalih. Ovaj poziv se ne može odbiti jer je veliki pokretač, ogromna energija koja mora ići napred.
Heroj je pozvan i kreće na put. Prelazi prag i ulazi u svet ili situacije u kojima ranije nije bio. Tu nalazi suparnike, mentore, saradnike i saveznike, tu su iskušenja i borbe i patnja. Tu će iskusiti i smrt i ponovno rođenje. Nimalo nije lako i heroj mora da se izbori sa mnogo neprijatelja i iskušenja i u sebi i oko sebe.
Spasenje je na suprotnoj strani kruga, heroj mora da nauči još nekoliko lekcija da bi se vratio na početak, na mesto odakle je pošao. Ali, sada je promenjen, drugačiji, nikad više onaj stari. Mesto je isto, ali on više nije.
U ovoj knjizi, Kembel tvrdi da je putovanje junaka arhetipska priča koja odražava univerzalno ljudsko iskustvo odvajanja, inicijacije i povratka. On istražuje različite faze herojevog putovanja, izazove i lekcije sa kojima se junak susreće na svom putu.
Heroj sa hiljadu lica takođe se bavi simbolikom i značenjima iza junakovog putovanja i kako se ono može posmatrati kao metafora za putovanje samootkrivanja i ličnog rasta. Kembel se oslanja na primere iz širokog spektra mitova i priča, uključujući one iz zapadnih i istočnih kultura, kako bi ilustrovao svoje ideje.
Since the publication of The Hero with a Thousand Faces, Campbell's theory has been consciously applied by a wide variety of modern writers and artists. Filmmaker George Lucas acknowledged Campbell's theory in mythology, and its influence on the Star Wars films.[1]
In laying out the monomyth, Campbell describes a number of stages or steps along this journey. "The hero's adventure" begins in the ordinary world. He must depart from the ordinary world, when he receives a call to adventure. With the help of a mentor, the hero will cross a guarded threshold, leading him to a supernatural world, where familiar laws and order do not apply. There, the hero will embark on a road of trials, where he is tested along the way. The archetypal hero is sometimes assisted by allies. As the hero faces the ordeal, he encounters the greatest challenge of the journey. Upon rising to the challenge, the hero will receive a reward, or boon. Campbell's theory of the monomyth continues with the inclusion of a metaphorical death and resurrection. The hero must then decide to return with this boon to the ordinary world. The hero then faces more trials on the road back. Upon the hero's return, the boon or gift may be used to improve the hero's ordinary world, in what Campbell calls, the application of the boon.
Ne tako davno (i to isključivo zahvaljujući Narratorics (LJ, twitter , vK grupa)) Naišao sam na suštinski jednostavnu izjavu: "Svaka dobra priča napisana je prema jednom algoritmu." Kao da je s vremena na vrijeme u noosferi Zemlje lansiran proceduralni generator, proizvodeći remek-djela. , ni ja ni moje kolege nismo mogli proći pored takvog dara sudbine. Stoga je sasvim prirodno da smo u okviru sljedećeg započeli proučavati rad Josepha Campbella "Junak sa hiljadama lica". Ispod ćete pronaći kratak sažetak onoga što sam pročitao, prošaran ličnim zaključcima mojih kolega.
Takva kriza, na primjer, može nastati kada se mladić pokuša osloboditi svoje prirodne podsvjesne seksualne vezanosti za majku. U ovom slučaju, početak njegovog puta - odluka da se otuđi od svoje majke - označit će fazu samoće, praćenu vlastitom borbom sa strahovima, očekivanim i stvarnim posljedicama - ovu fazu inicijacije. Kraj puta bit će stjecanje neovisnosti i povratak mirnim i ravnopravnim odnosima s voljenima, od kojih će svi imati koristi, i prije svega, heroj-mladić.
Čitanje knjige dalo mi je snažan impuls da otvorim sjećanje na mnoge zaboravljene, ugodne i moćne stvari poput profesionalne fantastike, u kojoj je radnja samo jedan od desetina aspekata. Zaista o tome nisam dugo razmišljao. I premda u svom djelu "Heroj s tisućama lica" Campbell ima mnogo manje književne analize mitova (koja je puno bliža i razumljivija psihoanalizi) od elegantne, književno-floridike, iskreno - teško dostupne - iznošenja činjenica i pretpostavki , Nisam mogao a da ne osjetim intelektualca snagu i značaj ovog djela koje lako može oboriti kamene gromade i okrenuti ljude ka podvizima o kojima su nekada sanjali. Nikita Prokhorov
Kada govorimo o tipičnom putu heroja mitova, mislimo da će nužno doći sljedeća faza, ali ako mislimo na krize formiranja ličnosti, onda je prirodno da ni najjači preduvjeti nisu uvijek u stanju dovesti do prevladavanja krize ili čak do želje za njenim prevladavanjem. U ovom slučaju, sljedeća faza jednostavno ne dolazi: mladić ne prevlada ovisnost o majci, Ilya Muromets ne ustaje od svoje peći - junak ne radi.
Znakovi koje daje vjesnik, taj poziv i zahtjevi s kojima se obraća heroju ne mogu biti ništa manje specifični od samih vjesnika, pa stoga junak neće uvijek moći odmah prihvatiti ili prepoznati važnost poziva. Činjenica je da ono što poziva vjesnik ne izgleda uvijek kao herojsko postignuće u svom tipičnom smislu (na primjer, poziv da se oženi žabom).
Harbingeri mogu pozvati na život ili, kasnije u životu, na smrt, na religioznu poniznost, na bitke ... Ipak, ako ovo gledate sa stanovišta psihologije i prihvatite herojev put kao savladavanje samoga sebe, proširiti nečiju svijest i otvoriti se, zatim oženiti žabu i ubiti zmaja ista su stvar: prevladavanje unutarnjih podsvjesnih strahova.
Ako junak nije odbio poziv, sada je vrijeme da se sastane sa svojim zaštitnikom. Najčešće će to biti drevna starica ili starac, iako se često likovi pokrovitelja u mitovima i bajkama pojavljuju pred nama na ne manje bizarnim slikama od slika onih koji pozivaju. Pokrovitelji junaka mogu biti veliki bogovi i boginje, životinje, roditelji, mudri mentori i duhovi ... Inače, oni koji su nas u prethodnoj fazi zvali nudeći da krenemo u herojsku avanturu, mogu takođe delovati kao zaštitnici .
Prag u psihologiji je određena linija, nakon prelaska preko koje se više nećete moći vratiti u svoj uobičajeni i poznati svijet kao prije, bez obzira na to pobjeđujete ili gubite svoju herojsku avanturu. Prevladavanje ove psihološke granice uvijek znači prelazak određene granice udobnosti i zato ponekad zahtijeva visoku odlučnost.
Vrata u novi svijet često čuvaju nepoznata stvorenja, ona određuju postojeći horizont junakova života i s tim bićima će se junak morati boriti kako bi otkrio nove, drugačije horizonte. Bitke mogu biti različite prirode: ponekad vratara trebate pobijediti lukavošću, ponekad silom, dobrotom ili hrabrošću. Ako heroj časno savlada ovaj test, bit će tamo gdje će izvršiti sva svoja herojska djela.
Prag je još jedna točka, bez prekoračenja koje junak neće počiniti svoja herojska djela, a osoba neće ići dalje od svog trenutnog stanja. "Obična osoba više je nego zadovoljna onim što ostaje u navedenim granicama, čak je i ponosna na to, a javno mnijenje daje mu sve razloge da se boji i najmanjeg koraka u nepoznato." Ali kao što dijete koje nikada nije samostalno zakoračilo nikada neće naučiti samostalno hodati, kao što ni član plemena koji se nije otrgnuo od njega i nije otišao na dugo putovanje neće moći otvoriti nove zemlje za svoje saplemenike, tako da junak neće moći izvoditi svoje herojske akcije, ako to ne nadilazi poznate slike i stanja.
Ovaj dio herojskog putovanja (omiljen za većinu čitatelja) ispunjen je najsvjetlijim i najznačajnijim događajima - ovdje on izvodi svoja herojska djela: pobjeđuje zmajeve, bori se s hordama neprijatelja, izvršava najnezamislivije zadatke i ulazi u rasprava sa samim bogovima. I premda mi kao čitatelji volimo gledati junakovo putovanje, razumijemo da je interes izazvan upravo činjenicom da je heroj sada u stvarnoj opasnosti: svaka ga avantura baca na ivicu života i smrti - snage koje se šalju u protuteža mu može prignječiti, poput insekta. Prevladavanje njihovog otpora čin je zaista vrijedan heroja. U ovoj fazi, junak može više puta zaroniti u ponor nesreće - izgubiti voljene, prijatelje, ali nevoljko krenuti svojim putem.
Počet ću s bolom! Pokazalo se da je Heroja sa hiljadama lica Josepha Campbella prilično teško savladati. Tekst je napisan na složenom jeziku, ispunjen ogromnim brojem teških pojmova i različitih koncepata, koji se mogu znati samo sa specijalnim obrazovanjem - filozofijom, filologijom, psihologijom ili sa prethodno samostalno savladanom prtljagom znanja iz ovih područja. Stoga čitatelj nespreman za složene akademske tekstove možda jednostavno neće prošetati obiljem svih ovih složenih pojmova i formulacija, plus onih umotanih u složene logičke konstrukcije. Ili da se dugo zaglavim u tekstu, neprestano se pozivajući na razne enciklopedije za objašnjenja (dok sam čitao knjigu). 2ff7e9595c
Comments